Przegląd i konserwacja gaśnic

Zajmujemy się nie tylko przeglądem i konserwacją gaśnic, ale także doradztwem w zakresie doboru gaśnic oraz innych zabezpieczeń przeciwpożarowych

fire services

Przegląd i konserwacja gaśnic

Zgodnie z § 3 ust. 2 i ust. 3 Rozporządzenia MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów urządzenia przeciwpożarowe oraz gaśnice przenośne i przewoźne powinny być poddawane przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym, zgodnie z zasadami i w sposób określony w Polskich Normach dotyczących urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, w dokumentacji techniczno-ruchowej oraz w instrukcjach obsługi, opracowanych przez ich producentów. Przeglądy techniczne i czynności konserwacyjne powinny być przeprowadzane w okresach ustalonych przez producenta, nie rzadziej jednak niż raz w roku.

Rodzaje gaśnic i ich przeznaczenie

Sprzętem służącym do zwalczania pożaru lub ograniczania jego skutków w obiekcie są gaśnice, czyli podręczny sprzęt gaśniczy. Przeznaczony jest on do gaszenia pożarów w pierwszej fazie ich powstawania (w zarodku), uruchamiany jest ręcznie. Poza gaśnicami do podręcznego sprzętu gaśniczego zaliczamy agregaty gaśnicze i koce gaśnicze. Dobór sprzętu uzależniony jest od występujących w obiekcie (pomieszczeniu) rodzajów materiałów palnych, ich stanu skupienia i sposobu spalania. Wybór gaśnic zgodnych z wielkością budynku jest kluczowy. Należy je dobrać tak, by odpowiadały specyfice potencjalnych pożarów, które mogą się pojawić w obiekcie. Odpowiedni rozmiar gaśnicy znacząco wpływa na jej efektywność w walce z ogniem. Aby była w pełni gotowa na ewentualne zagrożenie pożarowe, ważne jest regularne i dokładne sprawdzanie jej stanu.

Podstawa prawna

Zgodnie z § 32 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, wszystkie obiekty muszą być wyposażone w gaśnice, które spełniają wymogi Polskich Norm dotyczące gaśnic. Ponadto, wybór rodzaju gaśnic musi odpowiadać potencjalnym grupom pożarów, jakie mogą mieć miejsce w danym obiekcie. Przepisy wymagają, aby na każde 100 metrów kwadratowych powierzchni strefy pożarowej w budynku, która nie jest chroniona stałym urządzeniem gaśniczym i jest zaklasyfikowana do kategorii zagrożenia ludzi ZL I, ZL II, ZL III, ZL V, jest produkcyjna, magazynowa z gęstością obciążenia ogniowego ponad 500 MJ/m^2, lub zawiera pomieszczenie zagrożone wybuchem, przypadała jedna jednostka masy środka gaśniczego o masie 2 kg (lub objętości 3 dm^3). W przypadkach niezawartych w powyższym wyliczeniu, z wyjątkiem kategorii zagrożenia ludzi ZL IV, wymagane jest posiadanie jednej jednostki masy środka gaśniczego na każde 300 metrów kwadratowych powierzchni strefy pożarowej, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.

Update cookies preferences